Jak se sbalit do jednoho báglu

Naše životy jsou dnes naplněny neživými předměty. Věcmi, kterým přikládáme velkou důležitost.

Několik párů bot pro každé počasí i příležitost. Jeden kabát na zimu (nebo radši kabát a bundu?), jeden na podzim, kalhoty, trička, svetry, oblečení na sport, kolo, lyže, telefon, notebook, zrcadlovku, nebo třeba šampón, vlasovou péči, odličování, řasenku, make-up, deodorant…Jo! a tuhle červenou rtěnku nutně potřebuju!

Zabalit na cestu se pak může zdát skoro nemožné. Jak proboha všechny tyhle krámy nacpu do jednoho kufru? Nebo si toho radši vezmu víc a pojedu na letiště taxíkem!

Věřte nebo ne, zabalit se do jednoho kufru a odletět na měsíc/čtvrt roku/rok jde. V mém životě byly roky, kdy jsem nic jiného, než jeden kufr a to, co se do něj vešlo, nevlastnila. (Přiznávám se, zimní kabát a školní skripta jsem měla uložené v bytě u rodičů).

Pohyb s nadbytkem zavazadel na cestách omezuje. S jedním baťohem na zádech se dá chodit celý den po horách. S jedním kufrem na kolečkách můžete celý den brouzdat po leckterém městě. Zkuste si ale představit, jak si užijete procházku po městě, když za sebou táhnete dvacetikilový kufr, na zádech osmikilový batoh a k tomu ještě tašku s notebookem přes rameno.

Sesbírala jsem pro vás proto pár tipů, jak se do toho vašeho jednoho kufru nebo baťohu zabalit.

1) Alespoň polovinu toho, co jste si chtěli vzít s sebou, nepotřebujete!

Zkuste si nanosit všechno, o čem se domníváte, že je to na vaši cestu nutné, na jednu hromadu. (Ufff) Potom si pečlivě projděte jednu věc podruhé a zamyslete se nad tím, zda to tam, kde budete, budete opravdu nutně potřebovat! Že ne? Pryč s tím! Nebo se to tam dá koupit? Pryč s tím!

(Samozřejmě vás nechci vést k tomu, abyste si v místě pobytu kupovali kompletně novou sadu oblečení. Ale co třeba zubní pastu? Šampón? Je opravdu nutné si s sebou na cestu kupovat celé balení sprchového gelu, když tam, kam pojedete, budou mít pravděpodobně v obchodě úplně ten samý?)

2) Dobře a detailně si prostudujte, jaké vás čeká počasí.

Jaká bude teplota ve dne a v noci? Promyslete si, co budete dělat. Pokud jedete někam, kde je počasí relativně stabilní, sláva! Já jsem třeba odletěla na dva týdny do Thajska s jedním baťůžkem o méně než 30 litrech. Pozor, pokud plánujete chodit po památkách, leckde se vyžaduje dlouhý rukáv a zakrytá kolena/nohy.

3) Ne, opravdu si s sebou neberte oblečení do rezervy

Vezměte si nejnutnější minimum a do kufru přibalte prací prášek nebo mýdlo s jelenem. (V případě nouze nejvyšší poslouží i obyčejný sprcháč) Takto vám s přehledem vystačí pár triček na neomezeně dlouhý pobyt)

4) Berte si minimum kosmetiky.

Tohle pravidlo se bude hodit hlavně ženám. Pokud jedete na delší pobyt v řádu měsíců, kupte si všechno rovnou na místě! (viz bod 1) Alespoň si rovnou potrénujete komunikaci s místními.

(Díky svojí zásadě nevozit si s sebou kosmetiku, jsem například bohatší o zážitek, kdy se můj bývalý turecký přítel snažil vysvětlit v obchodě prodavačce, že pro mě potřebuje koupit „body cream – tělovou smetanu“

Protože teď jezdím spíše na kratší cesty, mám doma tři malé plastové lahvičky, do kterých si vždy odleju to, co potřebuju.

5) Využijte efektivně a kreativně každé místečko ve vašem zavazadle

Pečlivě si seskládejte oblečení do úhledných komínků. Pokud máte dobrou prostorovou představivost, poskládejte si oblečení tak, aby mělo rozměry, které odpovídají zamýšlenému umístění v kufru. Ponožky a spodní prádlo balte až nakonec – do zbývajících volných míst v zavazadle.

Já osobně na tento způsob balení nemám trpělivost a vždycky skončím s hromadou věcí naházených v báglu halabala a s námahou dotahuju sponu (zapínám zip). To, co zbyde venku, náhodně nacpu do volných malých zavazadla.

Vždycky jsem ale fascinovaně pozorovala ty, kteří jsou schopni pečlivým přeskládáváním a urovnáváním věcí v zavazadle schopni strávit klidně hodinu. Tipuju, že se tím ušetří tak 30 procent místa. Takže jestli si v tom dokážete najít zalíbení, hurá do toho!

6) Další položky, bez kterých se neobejdete – foťák, knížky, hudba, notebook atd. atd.

Díky moderním technologiím můžete všechny tyto předměty snadno nahradit jedním přístrojem (notebook, mobil, tablet).

V časech, kdy jsem začínala cestovat, jsem ještě neměla notebook. Foťák jsem si s sebou nebrala nikdy (protože mě prostě focení nebaví.) Kdysi jsem se neobešla bez mp3 přehrávače, ale už jsem ho neměla v uších několik let. Knížky si čtu zásadně v pohodlí domova, nikoli na cestách.

Všechny tyto předměty totiž odvádějí vaši pozornost od reality. Pokud všechno zběsile fotíte, snadno se vám stane, že pro samý spěch s focením si ani nevychutnáte, nádherný západ slunce. Když si nasadíte do uší sluchátka, můžete přijít o příjemný rozhovor s cestujícím, který sedí ve vlaku vedle vás.

Moje rada proto zní omezit všechny tyto položky na minimum.

Čím méně si s sebou totiž sbalíte věcí, tím více budete mít zážitků!

Pokud vás napadají další nezbytnosti, bez kterých se na cestách neobejdete, nebo si nevíte s balením rady, budu ráda, když se se mnou o svoje myšlenky podělíte.

Miluju cizí jazyky a cestování. Protože mi znalost cizích jazyků změnila život, chtěla bych inspirovat ke studiu cizích jazyků i ostatní.

Přála bych si, abychom učení cizích jazyků začali konečně brát jako zábavu, a proto jsem napsala e-book Jak se konečně naučit cizí jazyk. Doporučuju všem, kteří mají stále ještě pocit, že ucit se cizí jazyky je hrozná dřina!

Více o mých zkušenostech s cestováním a jazyky a o tom, jaké byly moje začátky, si můžete přečíst tady.

Pokud máte chuť, moje stránky na facebooku najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *