Co byste dělali, kdybyste se nebáli?

Někdy mám pocit, že můj život se skládá z malinkých strachů, které každý den on rána do večera překonávám. Mám kolem žaludku nepříjemný pocit pokaždé, když: Mám jít se synem k doktorovi. Mám zvednout telefon a zavolat někomu, koho osobně dobře neznám. Mám jít na úřad. Mám si sednout za volant. Mám zveřejnit nový článek na blogu…

Občas pod vlivem strachu nepříjemnou věc raději odložím. Dalo by se říct, že jsou to maličkosti. Stojí ale za to si povšimnout, jak moc strach ovlivňuje naše každodenní rozhodování. Když problémy ze strachu odkládám, hromadí se uvnitř mě a nepříjemný pocit pomalu narůstá…

Co byste dělali, kdybyste se nebáli?

Tuhle otázku jsem poprvé slyšela ve spojení s Traci Fenton, americkou zakladatelkou společnosti Worldblu, která po světě šíří myšlenku svobody v práci. Traci ve svém videu na téma „Co byste dělali, kdybyste se nebáli“ říká, že nám denně proběhne hlavou průměrně 60 000 myšlenek, z nichž 80 procent je založeno strachu.

Susan Jeffers, americká psycholožka a spisovatelka ve své knize Uvědom si svůj strach a překonej ho píše, že 90 procent toho, čeho se bojíme, se nikdy nestane.

Máte chuť si spočítat, kolik zbytečných nepříjemných myšlenek denně to je? Ušetřím vám práci. Je to 43 200. 43 200 myšlenek, které si každý den pomyslíme na základě strachu a nikdy se nestanou! Docela dost, co říkáte?

A jak s tím souvisí cestování a cizí jazyky?

Podělím se s vámi teď o pár svých zkušeností.

Kdybych se nebála,

  • mohla jsem se dokopat vycestovat do zahraničí na vlastní pěst už o mnoho let dříve. (Jenže jsem si vždycky našla dost výmluv.)
  • nemusela jsem při první samostatné cestě letadlem z nervozity zapomenout na Ruzyni svoje nové jarní sako. (Za dobrý pocit, z toho, co jsem dokázala, to byla ale malá cena.)
  • nemusela jsem strávit podstatnou část svého ročního pobytu v Turecku vymýšlením míst, kam se schovat, pokud by najednou vypuklo zemětřesení. (Nikdy jsem tam žádné nezažila.)
  • nemusela jsem prvních několik týdnů svého erasmáckého semestru ve Francii překonávat pocit vyschlých úst a bušícího srdce, kdykoliv jsem se potřebovala někoho ve francouzštině zeptat na cestu nebo si koupit v pekárně bagetu. (Vždycky jsem se nakonec domluvila.)
  • netrvalo by mi takovou dobu naučit se v Istanbulu přejít bez semaforů silnici. (Je to trochu adrenalin, ale dá se to zvládnout.)Od doby, co si svoje strachy více uvědomuju, pokládám si otázku „Co bych dělala, kdybych se nebála“ skoro každý den. Pokaždé, když se nemůžu rozhodnout, položím si ji. Pokud zjistím, že jediný důvod, proč něco nedělám, je strach, snažím se jít do toho.

Není to vždycky jednoduché. Někdy je strach tak silný, že se raději rozhodnu ho pro tu chvíli akceptovat.

I to je v pořádku. Už jenom po prostému uvědomění strachu se často cítím, jako by na mě právě praskla jedna železná obruč. (Vzpomínáte si na Erbenovu pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký?) Cítím, že jsem udělala další krok ke své svobodě.A co vy, co byste dělali, kdybyste se nebáli?

Miluju cizí jazyky a cestování. Protože mi znalost cizích jazyků změnila život, chtěla bych inspirovat ke studiu cizích jazyků i ostatní.

Přála bych si, abychom učení cizích jazyků začali konečně brát jako zábavu, a proto jsem napsala e-book Jak se konečně naučit cizí jazyk. Doporučuju všem, kteří mají stále ještě pocit, že ucit se cizí jazyky je hrozná dřina!

Více o mých zkušenostech s cestováním a jazyky a o tom, jaké byly moje začátky, si můžete přečíst tady.

Pokud máte chuť, moje stránky na facebooku najdete tady.

5 odpovědí na “Co byste dělali, kdybyste se nebáli?”

  1. Strach je první ze 4 velkých nepřátel člověka (Podle knížek Carlose Castanedy). Snažím se nad ním zvítězit dnes a denně. Někdy se to daří, jindy méně. Ale už mi to jde pravda daleko lépe než když jsem s tím začínala. Kdybych se nebála, mám daleko více peněz. Protože pokaždé, kdy ke mně začaly přitékat trochu ve větším, než jsem byla zvyklá, tak jsem to zase zastavila strachem. Zbavit se tohoto strachu, by mi nejen umožnilo koupit si věci, o kterých zatím jen sním, ale dalo by mi nepředstavitelnou svobodu rozhodování. Byla bych daleko více tvůrčí, rychlejší v dosahování svých cílů a vůbec celkově v pohodě.
    Díky za tento článek. Umožnil mi vidět své strachy v přímém přenosu na někom jiném. Trochu mě i uklidnil, že nejsem sama, kdo se bojí zmíněných věcí v článku. I fyzické symptomy odpovídají. A ta otázka, co bych dělala, kdybych se nebála, je přímo geniální! 🙂

    1. Děkuju za komentář a zároveň doporučení autora ke čtení 🙂 Také tu otázku považuju za takřka geniální. Dřív jsem si myslela, že jsem se svými strachy sama. Teď jsem přesvědčená, že na vlně strachu jedem v té či oné rovině všichni.. Proto i ten článek. Jinak moc doporučuju k tomuto tématu zmiňovanou knížku Susan Jeffers – Uvědom si svůj strach a překonej ho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *