6 důvodů, proč se učit cizí jazyky

Sedím v autobusu a mám před sebou noční cestu z Chicaga do New Yorku. Ve sluchátkách mi španělsky zpívá mexicko-americká zpěvačka Julieta Venegas. Ta se o chvíli později stane záminkou k rozhovoru s Mexičanem sedícím na sedačce vedle mě. Místo spánku tak nakonec strávíme celou noc povídáním si o životě.

Jsem ve francouzském Lyonu a kupuju si suvenýry v obchůdku s ručně vyráběným zbožím. Při placení se zapovídám s prodavačkou, která projeví obrovské nadšení z toho, že pocházím z České republiky. Jejím oblíbencem je totiž Pavel Nedvěd. Náš rozhovor zakončí větou, že mám Pavla pozdravovat, až ho u nás doma někdy potkám.

Uhádnete, co mají tyhle dvě na první pohled zcela odlišné situace společného? Ani jedna by se nikdy nestala, kdybych nemluvila cizími jazyky!

Média i jazykové školy se nás snaží už nějakou dobu přesvědčit, že bez znalosti cizího jazyka se dnes v práci ani soukromém životě neobejdeme. Upřímně řečeno, já si to nemyslím. Potkala jsem více než pár lidí, kteří ovládali sotva základy angličtiny a v jejich práci ani spokojeném soukromém životě jim to nijak nebránilo.

Nevěřím, že existuje jediná cesta ke štěstí, spokojenosti nebo přiměřenému finančnímu příjmu.

Proč tedy tento článek píšu? Přestože znalost cizích jazyků nepovažuju za povinnost, jsem přesvědčená o tom, že přináší do života spoustu výhod. Pro ty z vás, kteří váhají nad tím, zda do studia jazyků investovat svůj cenný čas a případně i finance, jsem sepsala důvody, které jsou podle mě ty nejpodstatnější, proč se cizí jazyky učit.

1) Zvýšíte si sebevědomí

Pamatuju si, že když jsem v roce 2005 odlétala poprvé sama do ciziny, stála jsem na Ruzyni rozklepaná jako ratlík, a to jsem měla před sebou „jenom“ dvouhodinový přímý let do Londýna.

Když jsem o dva roky později spala přes noc zkroucená na sedačce letiště ve Vídni, abych stihla brzký ranní let do New Yorku, odkud jsem měla dál cestovat sama autobusem přes Chicago až do Gurnee v Illinois, četla jsem si knížku, poslouchala písničky a smskovala si s mým tehdejším tureckým přítelem.

Používání angličtiny a dalších cizích jazyků se pro mě za dva roky stalo něčím, co se odehrává kdesi na pozadí, zatímco v popředí se děje můj život.

Při používání cizích jazyků jsem se dostala mnohokrát do úzkých. Do situací, kdy jsem nevěděla, jestli se dokážu domluvit nebo se včas (či vůbec) dopravit tam, kam potřebuju. Ukázalo se, že každá krizová situace nakonec dojde ke svému řešení. Pocit sebevědomí, který jsem díky těmto momentům získala, je k nezaplacení.

2) Rozšíří se váš rozhled a získáte pohled zvenčí na vlastní jazyk i kulturu

Cizí jazyk dává smysl jenom tehdy, pokud se jej učíme v kontextu kultury země, odkud pochází.

Za život se mi stalo jenom dvakrát, že jsem se cítila opravdu dobře při mluvení před publikem. Poprvé v Istanbulu, když jsem pro své mezinárodní spolužáky z kurzu turečtiny měla „referát“ o České republice.

Podruhé jako zaměstnanec české firmy, kdy jsem v rámci cvičné prezentace během školení na téma „jak prezentovat před lidmi“ mluvila před svými kolegy o Turecku a jeho zvyklostech.

Život v Turecku, ale zejména (byť nedokonalá) znalost turečtiny mi daly pohled dovnitř života lidí této země, který bych nikdy nezískala, pokud bych mohla mluvit jenom anglicky.

Moje obzory se díky znalosti cizího jazyka neskutečně rozšířily. Měla jsem možnost nahlédnout do myšlení a způsobu vyjadřování místních lidí pěkně zblízka. Díky těmto zkušenostem, se mi také podařilo získat celkem jiný pohled na mentalitu vlastního národa a zpochybnit si v hlavě mnohé myšlenky, které jsem dříve považovala za dané.

3) Můžete vařit jídla zahraničních kuchyní

Díky cestování jsem měla možnost ochutnat spousty jídel, o kterých by se mi dříve ani nesnilo – jako třeba rýži s mořskými plody ve Španělsku (a to jsem si léta myslela, že mořské potvory nesnáším) nebo plátek telecího mozku v Turecku (snědla jsem ho omylem, jelikož jsem se domnívala, že je to jakási subtropická zelenina příbuzná květáku).

Díky znalosti cizích jazyků mám ale možnost jídla nejenom ochutnávat, ale také se vyptávat na ingredience, zjišťovat postupy vaření… Mojí oblíbenou zábavou je doma v cizích jazycích vyhledávat na internetu zahraniční jídla podle ingrediencí, na které mám zrovna chuť.

4) Získáte zahraniční přátele

S mnoha lidmi, která jsem potkala na cestách, se mi podařilo navázat opravdu pevná přátelství. Často to bylo i díky tomu, že jsem si s nimi mohla povídat jejich jazykem. Aneb, jak mi kdysi řekl jeden ekvádorský kamarád – když mluvíš španělsky, zapomínám na to, že jsi cizinka.

Nejsou ti Latinoameričani roztomilí? Přízvuk ve španělštině jsem sice měla vždycky jako pravá „gringa“ (rozuměj: jako trám), ale to nic nemění na tom, že když na lidi mluvíte jejich jazykem, začnou vás brát jako kamarády o otevírat se vám. Ozkoušeno mnohokrát na vlastní kůži! Dozvíte se tajemství, která by vám bez znalosti cizích jazyků zůstala ukrytá.

5) Budete moct cestovat po zahraničí, jak se vám bude chtít

Od té doby, co jsem vyrostla, jsem ani jednou nejela nikam cestovkou. Veškeré výlety do zahraničí jsem si zorganizovala sama, spolu s přítelem či kamarády.

Když cestujete na vlastní pěst, nevybíráte si z připraveného katalogu cestovky. Nečekají vás tak ani katalogové zážitky – o to hlouběji se vám vryjí pod kůži!

Když cestujete na vlastní pěst, naplánujete si každou cestu na míru tak, jak vyhovuje právě vám. K cestování obvykle stačí alespoň komunikativní znalost angličtiny.

Cesty se ale organizují vždy snáze, když se kromě angličtiny dokážete domluvit ještě jazykem místních lidí (pokud tedy necestujete zrovna do anglicky mluvících zemí). Když si dokážete popovídat s lidmi jejich jazykem, dozvíte se vždycky cenné informace navíc!

6) Způsobíte si (i ostatním) radost

Vždycky mě potěší, když na dotaz položený anglicky se silným španělským nebo francouzským přízvukem, můžu odpovědět plynnou španělštinou nebo francouzštinou. Přála bych vám někdy vidět tu radost dotazující se osoby!

Pokud s cizími jazyky bojujete, určitě v tom nejste sami! Většině lidí udělá radost, pokud se (obzvlášť v cizině) setkají s někým, kdo hovoří jejich jazykem hovoří, a můžou si tak sami od cizojazyčné konverzace na chvíli vydechnout . Vy sami pak budete mít z příjemně strávených pár minut skvělý pocit!

Pokud se vám mých šest důvodů, proč se učit cizí jazyk líbilo, mám pro vás skvělou zprávu – s každým dalším jazykem, který zvládnete, se všechny tyhle důvody znásobí!

Tak co, vybrali jste si mezi nimi ten svůj? Nebo je pro vás na cizích jazycích důležité něco úplně jiného? Budu ráda, když mi to napíšete.

Miluju cizí jazyky a cestování. Protože mi znalost cizích jazyků změnila život, chtěla bych inspirovat ke studiu cizích jazyků i ostatní.

Přála bych si, abychom učení cizích jazyků začali konečně brát jako zábavu, a proto jsem napsala e-book Jak se konečně naučit cizí jazyk. Doporučuju všem, kteří mají stále ještě pocit, že ucit se cizí jazyky je hrozná dřina!

Více o mých zkušenostech s cestováním a jazyky a o tom, jaké byly moje začátky, si můžete přečíst tady.

Pokud máte chuť, moje stránky na facebooku najdete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *